Dieta z deficytem kalorii jest korzystna dla osób, które chcą schudnąć lub utrzymać wagę. Wiedząc, jak obliczyć różnicę między otrzymanymi kaloriami a wydatkowaną energią, wielokrotnie łatwiej jest skomponować dietę i kontrolować swoją wagę. Jednak przed rozpoczęciem diety należy określić, jaki poziom niedoboru jest dla ciebie odpowiedni, jak długo się go trzymać i jakie jest prawdopodobieństwo utraty wagi.

Niedobór kalorii – co to jest?

Zgodnie z prawami bilansu energetycznego organizmu człowieka nie można schudnąć bez deficytu kalorii, dlatego ich brak jest główną zasadą przestrzegania większości diet. Mówiąc prościej, deficyt kalorii to różnica między kaloriami z jedzenia, a kaloriami spożytymi w ciągu dnia. Wydatki energetyczne wpływają nie tylko na aktywność fizyczną, ale także na naturalne procesy metaboliczne, na które organizm również zużywa kalorie. Tak więc deficyt kalorii może powstać w dwóch przypadkach:

• spalić więcej kalorii (zwiększyć aktywność fizyczną);

• jeść mniej (ogranicz spożycie pokarmu do obliczonego limitu kalorii).

Czy można wszystko jeść?

Jedno z głównych pytań, które zadają sobie osoby planujące stosowanie schematu deficytu kalorii to - „Czy można jeść wszystko, czy należy ograniczyć się do określonych produktów?” Aby uzyskać efekt utraty wagi, możesz jeść dowolne jedzenie. Najważniejsze to nie jeść więcej niż powinieneś. Na przykład, jeśli w wyniku obliczeń okazało się, że aby uzyskać deficyt, twoja dzienna norma wynosi nie więcej niż 1800 kcal, to możesz nawet zajadać się ciastkami przez cały dzień, najważniejsze jest to, że ilość ich całkowita energia nie przekracza tej liczby. Kolejne pytanie brzmi, jak przydatne będzie takie jedzenie. Skoro już zacząłeś odchudzać, lepiej robić to z korzyścią, wybierając umiarkowanie tłuste i zdrowe jedzenie. A żeby organizm uzupełniał zapasy energii nie z mięśni, ale ze złogów tłuszczu, warto zwiększyć ilość pokarmów o zawartości białka.

Dlaczego deficyt kalorii jest dobry na odchudzanie?

Kiedy organizm nie ma wystarczającej ilości energii z zewnątrz, aby pokryć codzienne wydatki, pobiera ją z rezerw tłuszczu, dlatego ta metoda odchudzania, przy prawidłowych obliczeniach, jest uważana za 100% gwarantowaną. Inne korzyści obejmują:

• nie szkodzi zdrowiu;

• prosty schemat;

• połączenie z różnymi dietami;

• zmiana diety na korzyść zdrowej żywności;

• brak ograniczeń czasowych;

• nie ma potrzeby poszczenia.

Po osiągnięciu pożądanej wagi można w każdej chwili zatrzymać i doprowadzić do trwałego spożycia kalorii – gdy spożycie i koszty są sobie równe.

Jaka intensywność niedoboru jest bezpieczna?

Dietetycy nazywają standardową stopę deficytu jako 20% dziennego spożycia kalorii, ale dla każdej osoby ten wskaźnik jest indywidualny. Zależy od cech fizjologicznych, budowy ciała, poziomu aktywności, czasu utraty wagi. Im wyższy wskaźnik deficytu, tym gorzej jest on przestrzegany w czasie i tym bardziej prawdopodobne jest, że waga powróci do poprzedniego stanu. Istnieją trzy poziomy deficytu:

• Mały - do 15%. Odpowiedni dla początkujących i tych, którzy nie są gotowi zrezygnować ze starych nawyków żywieniowych. Nieznacznie zmienia codzienną dietę i nie wymaga wychodzenia ze strefy komfortu.

• Umiarkowany - do 25%. Najczęściej stosowana metoda dla osób z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Możesz stosować ją przez 10-12 miesięcy bez zbytniego ograniczania swojej zwykłej diety. Wynik pojawia się szybciej niż w przypadku pierwszej metody.

• Duży - do 50%. Radykalna metoda nagłej utraty wagi dla tych, którzy muszą schudnąć dużo w jak najkrótszym czasie. Różni się ścisłym ograniczeniem spożywanych produktów, ale jednocześnie szybkimi rezultatami już w pierwszych dniach.

Warto przeczytać